MAALIPALLON KANSAINVÄLINEN ONNELA-TURNAUS


Maalipallon kansainvälinen Onnela-turnaus pelattiin 25.-26.1.2003 Loma- ja Kurssikeskus Onnelassa, Tuusulassa. Turnaukseen osallistui joukkueita Suomen lisäksi Liettuasta ja Ruotsista. Tältä sivulta löytyy otteluohjelma sekä ottelutulokset.

Suomi osallistui turnaukseen sekä kahdella mies- että kahdella naisjoukkueella. Joukkueiden kokoonpanot olivat seuraavat:

MIEHET
Leijona-team:
Marko Kauppila
Jorma Kivinen
Arttu Mäkinen
Teemu Ruohonen

Sisu-team:
Veli-Matti Aittola
Jarno Mattila
Sami Mustonen
Petri Posio

Valmentaja
Eeva Tallqvist
Huoltaja
Sami Heikkinen

NAISET
Finland:
Sanna Arkko
Katja Posio
Päivi Tolppanen
Sanna Tynkkynen

Fin-team:
Heidi Koivunen
Krista Leppänen
Kaisa Penttilä
Marja-Terttu Piiroinen

Valmentaja
Ben Katro
Huoltaja
Riikka Rusi


OTTELUOHJELMA JA -TULOKSET, LAUANTAI 25.1.2003


TIME NUMBER SEX GAME RESULT HALFTIME
10.00 1 M Lithuania - Leijona-team 14 - 5 5 - 4
10.50 2 F Finland - Fin-team 1 - 1 1 - 1
11.40 3 M Sisu-team - Sweden 4 - 2 3 - 1
12.30 4 F Sweden - Finland 1 - 6 1 - 2
13.20 5 M Old Power Sweden - Lithuania 4 - 10 1 - 6
14.10 6 M Leijona-team - Sweden 11 - 4 3 - 3
15.00 7 F Fin-team - Sweden 3 - 2 1 - 1
15.50 8 M Sisu-team - Old Power Sweden 8 - 3 6 - 1
16.40 9 M Lithuania - Sweden 11 - 2 4 - 2
17.30 10 F Finland - Fin-team 3 - 4 0 - 2
18.20 11 M Leijona-team - Sisu-team 7 - 10 3 - 5
19.10 12 M Old Power Sweden - Sweden 3 - 4 1 - 1

OTTELUOHJELMA JA -TULOKSET, SUNNUNTAI 26.1.2003


TIME NUMBER SEX GAME RESULT HALFTIME
8.30 13 M Lithuania - Sisu-team 10 - 3 4 - 1
9.20 14 M Leijona-team - Old Power Sweden 10 - 13 4 - 5
10.10 15 F Sweden - Finland 1 - 11 5 - 1
11.00 SEMIF.1-4 M OLD POWER SWEDEN - LITHUANIA 2 - 11 0 - 5
11.50 SEMIF.2-3 M SISU-Team - LEIJONA-Team 6 - 5(ja) 2 - 0
12.40 18 F Fin-team - Sweden 4 - 1 1 - 0
13.30 Bronze game M OLD POWER SWEDEN - LEIJONA-Team 8 - 9(ja) 4 - 4
14.20 Final game M LITHUANIA - SISU-Team 4 - 3(ja) 1 - 3
15.30     Medal ceremonies    



Tilanne runkosarjan jälkeen


Sijoitus Joukkue Ottelut Voitot Tasapelit Tappiot Maalisuhde Pisteet
1. LITHUANIA 4 4 0 0 45 - 14 12
2. SISU-Team 4 3 0 1 25 - 22 9
3. LEIJONA-Team 4 1 0 3 33 - 41 3
4. OLD POWER SWEDEN 4 1 0 3 23 - 32 3
5. SWEDEN 4 1 0 3 12 - 29 3



Palkintojärjestys/miehet


1. LITHUANIA
2. SISU-Team
3. LEIJONA-Team
4. OLD POWER SWEDEN
5. SWEDEN

Joukkueet ja maalintekijät


Lithuania
Marius Zibolis 18
Egidijas Biknevicius 24
Genrik Pavliukianec 1
Saulius Lianavicius 2
Algirdas Montvydas
Zydrinan Simkus
Coach: Zenonas Bajarunas

Sweden
Stefan Grahne
Peter Fork 4
Mikael Rendal 5
Oskar Kuus
Mikael Åkerberg 3
Coach: Henrik Bergvist
Escort: Marie Svedell

Old Power Sweden
Ferensce Lovasz
Torsten Karlsson 12
Boris Samuelsson 10
Sixten Berner
Coach: Torsten Karlsson
Escort: Yvonne Gahne

Sisu-team
Petri Posio 9
Jarno Mattila 4
Sami Mustonen
Veli-Matti Aittola 12
Coach: Eeva Tallqvist
Escort: Sami Heikkinen

Leijona-team
Jorma Kivinen 10
Marko Kauppila 16
Arttu Mäkinen	 7
Coach: Eeva Tallqvist
Escort: Sami Heikkinen



Palkintojärjestys/naiset


Sijoitus Joukkue Ottelut Voitot Tasapelit Tappiot Maalisuhde Pisteet
1. FIN-Team 4 3 1 0 12 - 7 10
2. FINLAND 4 2 1 1 21 - 7 7
3. SWEDEN 4 0 0 4 5 - 13 0



Joukkueet ja maalintekijät


Finland
Sanna Tynkkynen 1
Sanna Arkko
Päivi Tolppanen 9
Katja Posio 11
Coach: Ben Katro
Escort: Riikka Rusi

Fin-team		
Maija Piiroinen 11
Heidi Koivunen 1
Krista Leppänen
Kaisa Penttilä
Coach: Ben Katro
Escort: Riikka Rusi

Sweden
Josefine Jälmestå 2
Marita Thyren 2
Carin Söderlund 2
Nadja Öberg
Lena Aspegren 1
Maria Juliusson
Coach: Anders Tyre´n
Escort: Yvonne Gahne