Kuvassa Nalle Puh Suomi-paidassa Onnelassa

Super European Goalball League, Espoo


Sarjatoiminta
Pelivarusteet ja -välineet
Maalipallon harjoitusvuorot ja kokeilumahdollisuudet
Linkkejä ja yhteystietoja
Materiaalisalkku
Historiaa
Maalipallo.net t-paitojen tilauslomake
Vieraskirja



powered by FreeFind

Kansainvälistä huippumaalipalloilua 30.11.-2.12.2018 - Super European Goalball League saapuu Espooseen

  • Perjantai 30.11.
  • Lauantai 1.12.
  • Sunnuntai 2.12.
  • Lohkotilanteet
  • Sijoitukset
  • Maalintekijät
  • Tapiolan Liikuntahalli toimi vuoden 2014 maalipallon MM-Kilpailuiden päänäyttämönä, jolloin Suomen maalipallomiehet taistelivat upeasti hopeisille mitaleille. Nyt reilu neljä vuotta myöhemmin kansainvälinen huippumaalipalloilu tekee paluun Tapiolaan, kun kivenkovan seurajoukkueliigan Super European Goalball Leaguen Pohjois-Divisioonan kauden 2018 - 2019 ensimmäinen osaturnaus järjestetään espoolaisen Old Power ry:n toimesta Pe 30.11. - Su 2.12.. Turnaukseen osallistuu kahdeksan joukkuetta kuudesta eri maasta. Suomesta mukana ovat järjestävän yhdistyksen seura, liigan viime kauden hopeamitalijoukkue Old Power sekä vantaalainen Aisti Sport.

    SEGL-kausi 2018 – 2019

    Juuri alkava SEGL-kausi on järjestyksessään kuudes. Liigan hallitseva mestari on portugalilainen Sporting CP. Kausi 2018 - 2019 on ensimmäinen liigassa, jolloin Eurooppa on jaettu maantieteellisesti kahteen divisioonaan (eteläiseen ja pohjoiseen). Kussakin divisioonassa pelataan kaksi osaturnausta, minkä jälkeen molempien divisioonien kolme parasta joukkuetta tienaavat paikan kauden huipentavaan finaaliturnaukseen, mikä järjestetään Portugalin Lissabonissa 21.-24.3.2019. Espoon osaturnauksen lisäksi Pohjois-Divisioonan toinen osaturnaus tullaan pelaamaan Ruotsin Malmössä 22.-24.2.2019.

    Espoon osaturnaus

    Kahdeksan joukkuetta on jaettu kahteen neljän joukkueen alkulohkoon:
    
    Lohko A: Old Power (Suomi), Saltinis (Liettua), Podmoskovie (Venäjä),
    BSI Copenhagen (Tanska)
    Lohko B: Aisti Sport (Suomi), FIFH Malmo (Ruotsi), ViGe Waasland
    (Belgia), Tula Region (Venäjä)
    

    Alkulohkoissa pelataan yksinkertainen kaikki kaikkia vastaan sarja, minkä jälkeen ohjelmassa ovat puolivälierät, välierät ja sijoitusottelut. SEGL:ssä jokaisessa ottelussa syntyvät maalit ja saavutetut pisteet lisätään sarjataulukkoon. Lisäksi on käytössä rankingpistesysteemi; turnauksen voittaja saa 10 rankingpistettä, turnauksen toinen kahdeksan, kolmas kuusi, neljäs viisi jne… rankingpisteillä on merkitystä kahden osaturnauksen jälkeen, jolloin kahden tai useamman joukkueen ollessa tasapisteissä, enemmän rankingpisteitä kahdessa turnauksessa tienannut joukkue sijoittuu paremmin lopullisessa sarjataulukossa.

    Turnauksen seuraaminen

    Maalipallo on aivan ainutlaatuisen mukaansatempaava ja vauhdikas peli, jota on jännittävintä seurata tietysti paikan päällä. Espoon SEGL-turnaukseen Tapiolan Liikuntahallille on vapaa pääsy jokaisena kolmena päivänä (aikataulu alapuolella). Old Power ry:n yhteistyökumppani Tapiolan Honka tulee järjestämään paikan päälle kahvion lauantaina ja sunnuntaina, joten tyhjin vatsoin ja kuivin suin paikan päällä ei todellakaan tarvitse otteluita seurata (huom! varaa mukaan käteistä). Tule mukaan nauttimaan kansainvälisestä urheilujuhlasta ja kannustamaan suomalaisjoukkueita voittoihin, olet lämpimästi tervetullut!!!

    Tapahtumasta on luvassa kaikkien iloksi myös nettilähetys, joten kotisohvaltakin voi viikonlopun ratoksi seurata, mitä Tapiolan Urheiluhallilla oikein tapahtuu. Linkki Goalball Finland- Youtube-kanavan live-streamiin.

    Tapahtuman yhteistyökumppani Disability Sports Network järjestää nettilähetyksen englanninkielisellä selostuksella höystettynä ja tähän lähetykseen pääset käsiksi täältä https://www.facebook.com/dsn.net.au/?ref=bookmarks.

    Tapahtumasivu

    Englanninkielinen SEGL - Espoo 2018-tapahtumasivu Facebookissa palvelee koko turnausviikonlopun ajan; löydät sivulta joukkue-esittelyt, tulokset uunituoreina maalintekijöineen, päivän päätteeksi päivitetyt sarjataulukot ja maalintekijätilastot sekä myös kuvia tapahtumasta tullaan julkaisemaan tapahtumasivulla. Myös SEGL- Facebook-sivusta kannattaa käydä tykkäämässä, niin pääset seuraamaan jatkossakin helposti, mitä liigassa milloinkin tapahtuu!

    Yhteystiedot

    Turnausjohtaja Erkki Miinala
    puh: 0442912126
    email: eki.miinala @ gmail.com
    

    Joukkueiden kokoonpanot

    Aisti Sport (FIN)
    #2 Ville Montonen
    #3 Toni Alenius
    #6 Markus Tihumäki
    #7 Petri Posio
    #8 Miika Honkanen
    Staff: Jani Tuuri
    Staff: Samuli Harjunen
    
    FIFH Malmo (SWE)
    #1 Klison Mapreni
    #2 Mikael Åkerberg
    #5 Fatmir Seremeti
    #7 Dzenan Ajdinovic
    #8 Stefan Gahne
    Coach: Florim Seremeti
    Assistant coach: Andrea Pettersson
    
    BSI Copenhagen (DEN)
    #4 Silas Sepstrup Friis-Hansen
    #5 Mathias Larsen
    #6 Anja Christensen
    #7 Kaspar Gregersen
    #8 Gustav Kallan Lauritsen
    #9 Gustav Koch Rasmussen
    Coach: Ken Andersen
    Assistant coach: Kristian Ibsen
     
    Old Power (FIN)
    #1 Jarno Mattila
    #5 Hasan Jayfari
    #6 Jani Vesalainen
    #8 Erkki Miinala
    #9 Ehsan Zoveidavi
    Coach: Axel Sundholm
    
    Podmoskovie (RUS)
    #1 Alexey Shipilov
    #4 Sergey Niukharev
    #5 Konrad Andrzejuk
    #7 Mikhail Matiukhin
    Coach: Oksana Novichkova 
    
    Saltinis (LTU)
    #1 Nerijus Montvydas
    #2 Arturas Jonikaitis
    #6 Normantas Prusinskas
    #8 Marius Zibolis
    Coach: Sarunas Jukna
    
    Tula Region (RUS)
    #1 Mikhail Egorov
    #2 Oleg Beloshenko
    #3 Nikita Egorov
    #4 Artem Skotnikov
    #5 Artur Bodnya
    Coach: Artur Beloshenko
    Staff: Karolina Granstrem 
    
    ViGe Waasland (BEL)
    #1 Arne Vanhove
    #2 Eren Kirpik
    #6 Tom Vanhove
    #7 Glenn Van Thournout
    #8 Rob Eijssen
    #9 Thijs Dewilde
    Coach: Johan De Rick
    Assistant coach: Tom Cooman
    

    Tuomarit

    Juha Halme (Finland / head referee)
    Janne Ahokas (Finland)
    Sami Heikkinen (Finland)
    Andreja Kumer (Slovenia)
    Patrik Larsson (Sweden)
    Vilma Venckutonyte (Lithuania)
    

    Otteluohjelma ja -tulokset

    Perjantai 30.11.

    Kello Numero Lohko Ottelu Tulos Puoliaika
    15.30 1 A Old Power - BSI Copenhagen 11 - 6 5 - 4
    16.40 2 A Saltinis - Podmoskovie 15 - 5 6 - 1
    17.50 3 B Aisti Sport - Tula Region 8 - 2 3 - 2
    19.00 4 B FIFH Malmo - Vige Waasland 9 - 6 6 - 4
    20.00 5 A Podmoskovie - Old Power 10 - 20 7 - 8

    Lauantai 1.12.

    Kello Numero Lohko Ottelu Tulos Puoliaika
    9.00 6 A BSI Copenhagen - Saltinis 6 - 16 5 - 9
    10.00 7 B ViGe Waasland - Aisti Sport 4 - 9 1 - 3
    11.00 8 B Tula Region - FIFH Malmo 1 - 11 1 - 2
    12.00 9 A Old Power - Saltinis 18 - 9 9 - 5
    13.00 10 A Podmoskovie - BSI Copenhagen 10 - 10 7 - 8
    14.00 11 B ViGe Waasland - Tula Region 10 - 3 3 - 2
    15.00 12 B FIFH Malmo - Aisti Sport 7 - 7 5 - 4
    16.00 13 Puolivälierä1 A1 Old Power - B4 Tula Region 12 - 2 12 - 2
    17.00 14 Puolivälierä2 B2 Aisti Sport - A3 BSI Copenhagen 8 - 4 3 - 2
    18.00 15 Puolivälierä3 A2 Saltinis - B3 ViGe Waasland 7 - 10 2 - 2
    19.00 16 Puolivälierä4 B1 FIFH Malmo - A4 Podmoskovie 4 - 1 1 - 1
    20.00 17 Sijat 5-8 Häviäjät otteluista 13 - 14: Tula Region - BSI Copenhagen 4 - 5 2 - 2

    Sunnuntai 2.12.

    Kello Numero Lohko Ottelu Tulos Puoliaika
    8.30 18 Sijat 5-8 Häviäjät otteluista 15 - 16: Saltinis - Podmoskovie 14 - 4 12 - 3
    9.30 19 Välierä1 Voittajat otteluista 13 - 14: Old Power - Aisti Sport 4 - 8 3 - 2
    10.30 20 Välierä2 Voittajat otteluista 15 - 16: ViGe Waasland - FIFH Malmo 5 - 7 3 - 3
    11.30 21 Sijat 7-8 Häviäjät otteluista 17 - 18: Tula Region - Podmoskovie 4 - 11 2 - 4
    12.30 22 Sijat 5-6 Voittajat otteluista 17 - 18: BSI Copenhagen - Saltinis 6 - 12 1 - 6
    13.30 23 Sijat 3-4 Häviäjät otteluista 19 - 20: Old Power - ViGe Waasland 13 - 3 7 - 1
    14.30 24 Loppuottelu Voittajat otteluista 19 - 20: Aisti Sport - FIFH Malmo 5 - 3 2 - 3
    15.30 Palkintojenjako

    Lohkotilanteet

    Lohko A

    Sijoitus Joukkue Ottelut Voitot Tasapelit Tappiot Tehdyt Päästetyt Maaliero Pisteet
    1 Old Power 3 3 0 0 49 25 24 9
    2 Saltinis 3 2 0 1 40 29 11 6
    3 BSI Copenhagen 3 0 1 2 22 37 -15 1
    4 Podmoskovie 3 0 1 2 25 45 -20 1

    Lohko B

    Sijoitus Joukkue Ottelut Voitot Tasapelit Tappiot Tehdyt Päästetyt Maaliero Pisteet
    1 FIFH Malmo 3 2 1 0 27 14 13 7
    2 Aisti Sport 3 2 1 0 24 13 11 7
    3 ViGe Waasland 3 1 0 2 20 21 -1 3
    4 Tula Region 3 0 0 3 6 29 -23 0

    Sijoitukset

    1. Aisti Sport (FIN)
    2. FIFH Malmo (SWE)
    3. Old Power (FIN)
    4. ViGe Waasland (BEL)
    5. Saltinis (LTU)
    6. BSI Copenhagen (DEN)
    7. Podmoskovie (RUS)
    8. Tula Region (RUS)
    

    Maalintekijät

    Sijoitus, nimi, joukkue, maalit yhteensä
    1. Nerijus Montvydas Saltinis 36
    2. Konrad Andrzejuk Podmoskovie 23
    3. Gustav Koch Rasmussen BSI Copenhagen 22
    4. Ville Montonen Aisti Sport 21
    5. Hasan Jayfari Old Power 19
    Fatmir Seremeti FIFH Malmo 19
    Marius Zibolis Saltinis 19
    8. Petri Posio Aisti Sport 18
    Jani Vesalainen Old Power 18
    10. Arturas Jonikaitis Saltinis 17
    11. Erkki Miinala Old Power 16
    12. Jarno Mattila Old Power 15
    Glenn Van Thournout ViGe Waasland 15
    14. Klison Mapreni FIFH Malmo 14 
    Tom Vanhove ViGe Waasland 14
    16. Alexey Sipilov Podmoskovie 11
    17. Kaspar Gregersen BSI Copenhagen 9
    Ehsan Zoveidavi Old Power 9
    19. Rob Eijssen ViGe Waasland 8
    20. Artur Bodnya Tula Region 7
    Mikael Åkerberg FIFH Malmo 7
    22. Mikhail Matiukhin Podmoskovie 6
    23. Gustav Kallan Lauritsen BSI Copenhagen 4
    Markus Tihumäki Aisti Sport 4
    26. Oleg Beloshenko Tula Region 3
    27. Mikhail Egorov Tula Region 2 
    Nikita Egorov Tula Region 2
    Miika Honkanen Aisti Sport 2
    30. Dzenan Ajdinovic FIFH Malmo 1
    Anja Christensen BSI Copenhagen 1
    Sergey Niukharev Podmoskovie 1
    Silas Sepstrup Friis-Hansen BSI Copenhagen 1
    Artem Skotnikov Tula Region 1
    Arne Vanhove ViGe Waasland 1
    Mikko Viittala Saltinis1 
    37. Stefan Gahne FIFH Malmo 0
    Thijs Dewilde ViGe Waasland 0
    Eren Kirpik ViGe Waasland 0
    Mathias Larsen BSI Copenhagen 0
    

    Sivun alkuun | Palaute | Arkisto | Etusivu | webmaster@maalipallo.net
    Sivua on päivitetty 2.12.2018